11 Nisan 2009

CİVCİVMATİK

Bir sebepten kuluçka makinası ihtiyacımız hasıl olunca öncelikle konu hakkında internette ön araştırma yaptık.

Araştırmalar sonucu ; ARISTO'nun , M.Ö. 384- 322 yıllarında yumurtayla uğraştığı ve hatta kendi vücut ısısından yaralanarak koltuk altı çukurlarında yumurtadan civciv çıkarmayı başardığını ayrıca M.S.20'nci yüzyıl sonlarındaAR-GE heveslisi bir Türk vatandaşının karın bölgesinde civciv çıkarmaya uğraştığı ancak yumurtaların kırılması sonucu vazgeçtiğini öğrendik.

Bir karton kutuya 100W.lık ampul ve termosifon termosatatı takarak yaptığımız kuluçkalığa koyduğumuz 25 adet yumurtadan sonuç alamayınca evde atıl durumda bulunan yoğurtmatiği civcivmatik olarak denemeye karar verildi.

19 Mart tarihinde 3 adet tavuk yumurtası, 30 Mart tarihinde 2 adet güvercin yumurtası ve 3 Nisan tarihinde 4 adet sülün yumurtası civcivmatiğe kondu.


Nem ihtiyacı bir çay bardağı su ile sağlanıyor.Tavuk yumurtalarında biri cılk olduğundan çıkarıldı.
08 Nisan tarihinde saat 21:00 civarı yumurta çatladı
İlk deneme ve merak dolayısı ile sezeryan işlemine başladık.
Yumurta zarı yırtıldi içeride bir zar daha mevcut.
İç zar üzeri damarlar ile kaplı.
Daha fazla hava alması için delik büyütüldü.
Isınması için tekrar kuluçkalıkta.
09 Mart sabah 09'a kadar kuluçkalıkta kaldı.
Halsizliği devam ediyor. Diğer kuluçkalıkta ışığın yanına bırakıldı.
Ayakta duramadığından debelenip duruyor.
Tüyleri kurumak üzere.
( Diğer yumurta maalesef çıkmadı.Sanırım 17-18 günlük iken ölmüş )
Ve arkadaşları arasında.
15 Nisan 2009
Bu da diğer kuluçkalık.
Bunda sayısal termostat kullanıldı.26 adet tavuk, 4 adet sülün yumurtası mevcut.Yumurta içersinde iken ötmeye başladı.

5 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Nevşehir sayenizde olayı naklen izledik,sağolun,merak ve deneme daha başka güzellikler ortaya çıkaracaktır,iyi çalışmalar.

d.m.t dedi ki...

Şu ar-ge heveslisi Türk vatandaşını çooook merak ettim doğrusu:)

Mehmet bey; sizde mi kuluçka makinesine heveslendiniz!!! Ben yavruların; annesinin altında çıkmasından yanayım.
Sabah bir bakarsınız yumurtadan çıkan civcivler sırayla dizilmiş; sadece minik kafalarını annesinin tüyleri arasından çıkarmışlar, etrafa bakıyorlar. Yemede yanında yat bir manzara!!!:)

Birde sülün ve güvercin yumurtalarını nereden buldunuz acaba?

Emrah KARADENİZ dedi ki...

Mehmet bey yeni civcivleriniz ayırlı olsun aynısı benim başımdan geçmişti.Bizim el yapımı makinalarda civcivin çıkmasına yardım etmeden olmuyor.Büyük kolideki yumurtaları nasıl çeviriyorsunuz zor olmuyormu bir arkadaşımda arı kovanından kuluçka makinası yapmıştı.

Sülün yumurtaları çıktımı acaba onları merak ettim.Sülünler kendinizinmi yumartalarından temin etme şansımız varmı acaba.Size başarılar diliyorum arıcılığın yanında çok zevkli bir hobi kuluçkalık.sağlıcakla kalın.

yeni arıcı dedi ki...

İlhami bey teşekkür ederim.

Demet hanım tavuklar grevde olduğundan grev kırıcı olarak kuluçka makinasını deniyoruz.Yumurtaları arkadaşlarımdan temin ettim.

Emrah bey İlk denemem olduğu için merak sonucu çıkıma müdahale ettim.Yumurtaları günde 3-4 kez el ile çeviriyorum.Sülünleri bir arkadaşım adına yatırıdım muhtemelen çıkım tarihi 27 Nisan.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Mehmet bey sizi bu çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim biz hep birilrinin kopyası ile çalma yöntemi ile vatanı bu duruma yani dışarıya bagımlı hale getirdik siz bunun tam tersi aslında vatanını sevenlereden olmuş böyle kolaya kaçmak yerine mücadele ile bunu başarmışsınız tekrar tebrik eder başarınızın mutlulugunu yaşamanızı,çıkan çivcivlerede uzun ömür dilerim kolaygelsin